Skip to Main Content

West Clermont Middle School People

Dr. Traci Rea

Principal

Traci Rea

Principal

Jessica West

Associate Principal

Lisa Bender

Assistant Principal

Ryan Fessler

Assistant Principal

Donald Jacobs

Assistant Principal

Jacob Kallgren

Supervisor of Special Education

Zachary Gamel

Dean of Students

Richard Mulvaney

Dean of Students

Christopher Perry

Dean of Students

Paige Abney

Teacher - Math/S. Studies 6th

Keely Ackerman

Teacher - Math 7th

Kendra Ackerman

Teacher - Science 8th

Emily Agricola

Intervention Specialist

Jeanie Allen

Cafeteria Worker

Madison Allen

Teacher - ELA/S. Studies 6th

Pamela Allen

Cafeteria Worker

Abigail Ammerman

Cafeteria Worker

Jacob Amundson

Custodian

Elaine Arnett

Teacher - Science 8th

Jessica Arnold

Intervention Specialist

Angel Asbury

Teacher - Math/S. Studies 6th

Valerie Baker

Campus Coordinator

Abbigail Barham

Teacher - Math/Science 6th

Kimberly Bartinelli

Teacher - Science 7th

Karen Bass

Cafeteria Worker

Nicole Bass

Teacher - Science/S. Studies 6th

Megan Bastin

Teacher - Math/Science 6th

Emily Bogan

Intervention Specialist

Jason Bose

Teacher - Math 8th

Holly Brock

Administrative Assistant / School Secretary

Elizabeth Burcham

Attendance Administrative Assistant

Jenifer Burdette-Stitt

Teacher - ELA/S. Studies 6th

Nicolette Bush

School Counselor

Cindy Chumley

Paraprofessional

Yvonne Cole

Cafeteria Worker

Erica Compton

Teacher - English 8th

Hannah Conner

Teacher - Science 7th

Rebekah Cool

Teacher - ESL

Seth Copestick

Intervention Specialist

Alyssa Courts

Intervention Specialist

Michael Crenshaw

School Psychologist

Haley Crooker

Teacher - Math 7th

Trent Davis

Teacher - English 7th

Renna DeBoy

Intervention Specialist

Sarah Diaz

Intervention Specialist

Pamela Dingler

Cafeteria Worker

Randi Ditter

Intervention Specialist

Mark Duff

Teacher - Science/S. Studies 6th

Maria Dunham

Cafeteria Worker

Miranda Dutterer

Teacher - Math 6th

Kimberly Fajardo

Intervention Specialist

Angela Faulhaber

Secondary Literacy Instructional Coach

Kristopher Fogwell

Paraprofessional

Meredith Ford

Administrative Assistant to the Principal

Erica Gabriele

Teacher - Grade 6

Logan Geesner

Teacher - ELA/Science 6th

Brandon George

Teacher - English 7th

Allison Ginty

Intervention Specialist

Jane Gjessing

Intervention Specialist

Eileen Gorman

Teacher - Math 8th

Molly Grossman

Teacher - Math 7th

Molly Grothaus

Teacher - English 7th

Ashley Guthrie

Paraprofessional

Giselle Haas

Teacher - Music

Makenzie Hacker

Teacher - English 7th

Eric Hagen

Teacher - S. Studies 8th

Chad Hale

Intervention Specialist

Jennifer Hall

Paraprofessional

Michael Hamilton

Teacher - Science 7th

Gary Hardewig

Teacher - P.E./Health

Lori Harmon

Cafeteria Worker

Jill Hartard

Intervention Specialist

Robin Hater

School Counselor

Michael Hatfield

Teacher - S. Studies 8th

Kyle Heimbrock

Teacher - Music

Julie Hildebrand

School Nurse

Austin Hill

Teacher - S. Studies 7th

Brittany Hochstetler

Teacher - Math 8th

Alexandria Homan

Intervention Specialist

Leah Houston

Cafeteria Worker

Kaitlyn Howard

Teacher - English 7th

Mary Hufford

Teacher - English 8th

Allen Hughes

Teacher - Math 7th

Mickey Hundley

Paraprofessional

Marco Iannelli

Paraprofessional

Brooke Isner

Teacher - Science 8th

Maria Jackson

Teacher - Science 8th

Jason Jacobs

Teacher - S. Studies 7th

Julie Jeffcott

Teacher - Math/Science 6th

Brandon Jones

Intervention Specialist

Amy Kemmer

Teacher - ELA 8th

Stephanie Kemmeter

Health Clinic Assistant

Julie Keyse

Intervention Specialist

Krystal Kile

Paraprofessional

Ann Kleintop

Cafeteria Assistant Manager

Cheryl Korfhagen

Teacher - P.E./Health

Lauren Krehbiel

Teacher - ELA/S. Studies 6th

Holly Lawson

Cafeteria Worker

Andrew Lehn

Campus Coordinator

Lorraine Lehpamer

Cafeteria Manager

Sarah Lempert

Teacher - Spanish

Krista Line

Secondary Library Assistant

Alex Liston

Teacher - ELA/S. Studies 6th

Tracey Love

Teacher - Math/S. Studies 6th

Kristen Lucas

Intervention Specialist

Jennifer Lyons

Teacher - Math 6th

Emily Mains

Paraprofessional

Faith Manker

Teacher - English 8th

Teresa Mason

Teacher - Science 8th

Ryan Mathis

Teacher - Science 8th

Lyndsey Mayhaus

Intervention Specialist

Erin McClure

Teacher - Math/Science 6th

Melinda McInturf

Teacher - Reading

Benjamin Mixer

Teacher - S. Studies 7th

Ann Mobley

Intervention Specialist

Todd Mobley

Teacher - Math 8th

Jessica Montunnas

Teacher - Math/Science 6th

Clinton Moore

Teacher - Science 7th

Tricia Moore

Teacher - Science 7th

Scott Morgan

Teacher - Music

Amy Morse

Teacher - Math 8th

Hannah Moskowitz

Teacher - English 7th

Madeleine Mullee

Special Education Case Manager

Jason Murray

Teacher - S. Studies 7th

Alexandra Nagy

Teacher - Math 7th

Luke Newton

Teacher - S. Studies 7th

Tamara Nicoloff

Teacher - Art

Jared Nissen

Teacher - Science 7th

Sara Nix

Paraprofessional

Ryan Ogletree

Paraprofessional

Benjamin Osborne

Teacher - ELA/S. Studies 6th

John A. Patrick

Custodian

Anna Pierce

School Counselor

Spencer Powell

Teacher - P.E./Health

John Ratcliff

Custodian

Alex Rice

Middle School Athletic Director

Catherine Robbins

Intervention Specialist

Stacy Robertson

Teacher - ELA 8th

Amber Robinson

Paraprofessional

Kathryn Root

School Psychologist Administrative Assistant

Michael Rosa

Teacher - Art

Michael Ruther

Teacher - S. Studies 8th

Mary Sandmann

School Counselor

Tiffany Sarver

Paraprofessional

Melanie Schneider

School Psychologist

Caryn Schraffenberger

Teacher - ESL

Aimee Schrameck

Teacher - Music

Amy Scott

Paraprofessional

Julie Scott

Paraprofessional

Curtis Sedam

Teacher - S. Studies 8th

Samantha Skelton

Intervention Specialist

Joseph Smith

Teacher - S. Studies 8th

Rex Stewart

Cafeteria Manager

Stephanie Stewart

Teacher - English 8th

Sandra Stricker

School Counselor

Timothy Summers

Cafeteria Worker

Christina Sunderman

Teacher - ELA/S. Studies 6th

Jean Sutherland

Custodian

Kelly Taylor

Teacher - English 6th

Daniel Thieken

Teacher - ELA/Science 6th

Jodi Thorpe

Administrative Assistant and School Cashier

Gabrielle Townes

Paraprofessional

Sue Troy

Paraprofessional

Justin Uecker

Custodian

Tonya Van Winkle

Teacher - Math/Science 6th

Dennis Vance

Head Custodian

Christopher Vandergriff

Teacher - S. Studies 7th

Melissa Vogel

Media Aide

Melissa Vonderheide

Teacher - Media Specialist/Spanish

Jana Walker

Health Clinic Assistant

Kasey Walters

Teacher - Music

Elizabeth Wendel

Teacher - S. Studies 7th

Matthew White

Teacher - S. Studies 8th

Kaleeta Wilson

Teacher - English 6th

Tina Wolfer

Teacher - ELA/S. Studies 6th

Johnny Woods

Custodian

Ingrid York

Paraprofessional

George Younger

Custodian

This site provides information using PDF, visit this link to download the Adobe Acrobat Reader DC software.